Герб Република България

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

Изпълнителна агенция
"ПРОГРАМА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ"

Съдържание

Проект „Медицински университет - Варна: повишаване на транслационните постижения в медицината (MUVE-TEAM)“

 

 

НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И УСТОЙЧИВОСТ

Стълб 1 „Иновативна България“

Компонент 2 „Научни изследвания и иновации“

Инвестиция C2.I1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“

Процедура: BG-RRP-2.004 - „СЪЗДАВАНЕ НА МРЕЖА ОТ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ВИСШИ УЧИЛИЩА В БЪЛГАРИЯ“

Проект „Медицински университет - Варна: повишаване на транслационните постижения в медицината (MUVE-TEAM)“

Краен получател: Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна

Бюджет: 28 000 000 лева

Срок за изпълнение: 42 месеца

Цел на проекта: Проектът цели да повиши нивото на научните разработки в Медицински университет – Варна в приоритетните направления: (1) Храни и хранене, (2) Невронауки, (3) Регенеративна медицина и имплантология, (4) Онкология.

Предвижда се водещите научни групи, които ще бъдат финансирани по проекта, да работят върху следните теми:

Научна група „Natura4Health Природни продукти за иновативна превантивна медицина и здраве“ ще идентифицира биоактивни продукти с природен произход, които притежават потенциал за контрол и профилактика на метаболитен синдром и свързаните с него патологии чрез мониториране на индикативни молекулни биомаркери, и ще оценява потенциала им да повлияват благоприятно човешкото здраве. Проучванията ще бъдат извършвани в in vitro клетъчни модели и в хода на интервенционални изследвания. Ще бъдат идентифицирани и проследени нови потенциални молекулни биомаркери за разграничаване на здрави от болни, за оценка на прогреса на заболяването, за проследяване на ефектите от биоактивните вещества, както и за контрол на комплайънса при пациентите.

Научна група „R&D лаборатория за хранителни добавки (SMART)“ има за цел да разработи базирани на нанотехнологии многофункционални хранителни добавки с биологично активни вещества, извлечени от аквакултури и екзотични плодове (поотделно или в комбинация), растящи по нашите географски ширини. Действието на разработваните хранителни добавки е насочено към хронични незаразни заболявания (метаболитни, ендокринни, дегенеративни ставни заболявания, невродегенеративни, хранителни алергии, кожни заболявания, злокачествени заболявания) и заразни болести със социално значение (COVID 19).

Научна група NutriLect Хранене и невроразвитие“ цели да проучи и моделира взаимовръзката между храненето в детска възраст, телесния състав, растежа и неврологичното развитие при деца с невропсихиатрични увреждания, да изясни молекулярните механизми, които са в основата на влошеното от храненето нарушение на невроразвитието при деца с таргетираните заболявания като тези от аутистичния спектър или церебрална парализа.

Научна група Персонализирани импланти за костна регенеративна терапия (PersIm)“ има за цел да се създаде метод за бърза и надеждна костна регенерация на костни дефекти, образувани в резултат на травми, възпаления, тумори и други патологични процеси. За осъществяването на ефективна костна регенерация ще бъдат произведени скафолди по няколко метода, включително репликация, „freeze casting“, „solvent casting“ и „salt leaching“.

Научна група Иновативни технологии за скрининг и диагностика на млечната жлеза (ELPIDA)“ ще създаде прототип на нова рентгенова система за тестване на нови геометрии за получаване на мамографски образи с цел подобряване диагностиката на гърдата. Ще валидира 2D/3D изчислителен и хардуерен модел на мамографска система с контрастно усилване, ще разработи нови физически фантоми за изследване на предложените нови техники.

Научна група „Приложение на иновативни технологии за управление на онкологични и редки заболявания (LiquidBio)“ ще бъде съсредоточена върху проучването на приложението на изследването на извънклетъчна ДНК и РНК от ракови клетки, имунния отговор към тумор-асоциирани и тумор-специфични антигени и състава на чревния микробиом като неинвазивни методи за ранен скрининг на пациенти с рак на простатна жлеза чрез използване на метода на т.нар. „течна биопсия“.

Научна група Изкуствена роговица – от скамейката до леглото и обратно (AC-3B)“ ще бъде съсредоточена върху култивиране на клетки за роговична регенерация, включително намирането на подходящ субстрат и култивирането на различните клетъчни линии; използване на оптимални коктейли от растежни фактори; изготвяне на коректен роговичен прототип или роговичен слой-заместващи ламели; иновации с капацитет за създаване на биологични продукти, органични продукти и евентуално органи на базата на клетъчни култури от роговицата. Най-важните резултати ще бъдат възможността за транслиране на разработените клетъчни продукти/органоиди в клиничната практика.

Научна група Обструктивна сънна апнея и коморбидност (GOSACD)“ ще обхване изследвания в областите: влияние на обструктивната сънна апнея и хъркането и свързаните с нея коморбидности върху общото здравословно състояние и качеството на живот на пациентите; медицина на съня и дентална медицина на съня в контекста на свързаните със съня нарушения и тяхното лечение; връзки между аудиологията (нарушения на слуха и шум в ушите), вестибулогията, вестибуларните нарушения и дефицити, офталмологията и зрителните нарушения с обструктивната сънна апнея и хъркане; последици от COVID-19 върху симптомите на обструктивна сънна апнея и хъркане.

„Изследователска група по съдова биология – Варна (RenEVA)“ ще се фокусира върху регулацията на съдовата стена в бъбреците, основен орган на отделителната система. Ще извърши анализи върху човешки бъбречни съдове, изолирани от пациенти, заедно с трансгенни животински модели и миши модели на стареене. Очаква се групата да разкрие нови клетъчни сигнални механизми, които стават дефектни с остаряването. Резултатите от проекта са критично важни за бъдещото развитие на ефективни, специфични за възрастта бъбречни терапии.

Със средствата по проекта ще се реализира програма в партньорство с научноизследователски екипи от Италия, Германия, Дания, Швеция и Франция. Обединяването на учени от различни части на света и основно от водещи европейски центрове ще допринесе за развитието на научноизследователския потенциал, ще увеличи публикационната активност и ще допринесе за превръщането на университетите в един инкубатор за технологичен трансфер.

Информация за проекта е публикувана на адрес: https://www.mu-varna.bg/BG/Pages/povishavane-na-traslacionnite-postijeniq.aspx

Странична лента

Галерия

Новини

ДОБРИ ПРАКТИКИ

нагоре

Интернет страницата се поддържа със средства по приоритета за техническа помощ на Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз.