Герб Република България

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

Изпълнителна агенция
"ПРОГРАМА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ"

Съдържание

Проект „Стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие на Медицински университет – София“

Проект „Стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие на Медицински университет – София“

 

НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И УСТОЙЧИВОСТ

Стълб 1 „Иновативна България“

Компонент 2 „Научни изследвания и иновации“

Инвестиция C2.I1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“

Процедура: BG-RRP-2.004 - „СЪЗДАВАНЕ НА МРЕЖА ОТ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ВИСШИ УЧИЛИЩА В БЪЛГАРИЯ“

Проект „Стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие на Медицински университет – София“

Краен получател: Медицински университет – София

Бюджет: 44 000 000 лева

Срок за изпълнение: 42 месеца

Цел на проекта: Реализация на 4-годишна Стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие; изследвания във всички стратегически научни направления на университета: Молекулна и персонализирана медицина; Репродуктивна и регенеративна медицина; Определящи фактори за околната среда и социалното здраве; Инструменти, технологии и цифрови решения в областта на здравеопазването и грижите; Невронауки и психично здраве; Инфекциозни болести и имунология, незаразни и редки болести, включително свързани с бедността и пренебрегвани заболявания; Фармация и оценка на новите здравни технологии; Дентална медицина.

Предвижда се водещите научни групи, които ще бъдат финансирани по проекта, да работят върху следните теми:

Научна група „Disease Targeting Strategies“: Биохимични, сигнални и генетични подходи за идентификация на ключови молекули за таргетна терапия на инфекциозни, неопластични и дегенеративни заболявания.

Научна група „DEFENDER“: Дизайн, синтез и предклинична оценка на съединения от хетероцикления ред с потенциална невропротективна активност: Лекарствен дизайн, Фармацевтична химия, Органичен синтез, Анализ, Токсикология, Биотрансформация, Неврофармакология.

Научна група „ACCOMPLISH“: Достъп до модерни, персонализирани, стойностни, ефикасни и устойчиви здравни и фармацевтични услуги в България: Фармакоикономика, Здравна икономика, Обществено здраве.

Научна група „BioMimetaMechanics“: Репродуктивна и регенеративна медицина и Изследвания в областта на денталната медицина.

Научна група „Онкохирургия и генетика на карциномите на главата и шията“: Карциноми на главата и шията и полето на канцеризация – от цялостно РНК профилиране чрез секвениране към възможнo клинично приложение.

Научна група „Метаболитен синдром и неговите усложнения“: Вътрешни болести, ендокринология, репродуктивна медицина.

Научна група „Диабет“: Скрининг и диагноза на захарен диабет; новодиагностициран захарен диабет; гестационен диабет; скрининг за усложнения на захарния диабет; глюкозна вариабилност; продължително глюкозно мониториране.

Научна група „Фармакогнозия, Фитохимия, Биотехнология“: Водещи природни и биотехнологични растителни молекули за значими лекарствени продукти.

Научна група Неврогеномика: Редки неврологични заболявания, Молекулна неврология, Клинична неврогенетика, Персонализирана медицина.

Научна група за ранна диагноза и превенция на деменции : Деменции, когнитивни нарушения, невропсихология, генетика, биомаркери, невроизобразяване, ранна диагностика, превенция.

Научна група по лекарствен дизайн и органичен синтез: Онкология: Рецептор- и лиганд-базиран лекарствен дизайн, синтез на биологично активни малки молекули, in vitro анализи, in silico анализи.

Научна група „Сензорна невробиология“: Респираторна и кардиоваскуларна хомеостаза в здраво и болестно състояние.

Научна група „Онкогенетика и геномика“: Биология на рака, молекулярна патология и диагностика, генетика и геномика на рака, прецизна медицина.

Научна група „Редки ендокринни заболявания“: Ранна диагноза на метаболитни, костни и сърдечно-съдови нарушения при пациенти с редки ендокринни заболявания.

Научна група „Ранна диагноза и профилактика при прогресираща множествена склероза“: Демиелинизиращи и невродегенеративни заболявания: множествена склероза, биомаркери, неврофизиология, невроизобразяване, ранна диагностика, превенция.

Научна група „Съвременни технологии в денталната медицина“: Съвременни обтурационни дентални материали; съвременни техники за лечение на зъбен кариес; изследвания на стволови клетки от зъбна папила; приложение на лазери и компютърна микротомография в денталната медицина.

Научна група „VascAge BG: Молекулна и персонализирана медицина“: Съдово стареене; Молекулярно-биологично, генетично и клинико-инструментално фенотипизиране.

Научна група „INNODDS“: Създаване на иновативни лекарство-доставящи системи за оптимизиране и персонализиране на терапията: Фармацевтична технология и биофармация.

Научна група „PHOENIX-NCD": Фармакологично проучване на природни продукти като мултитаргетни терапевтични модалности при експериментални модели на незаразни болести: Фармакология на природните продукти, етнофармакология, фармакогнозия и фармацевтична ботаника, експериментални модели на незаразни болести.

Научна група Репродуктивна генетика : Репродуктивна генетика, Медицинска генетика.

Научна група по Ангиогенеза и Съдова биология – Клетъчната адхезия, вътреклетъчните сигнални пътища и регулирането на цитоскелета са специфични клетъчни процеси, които са в основата на комплекс от физиологични и патофизиологични отговори като ангиогенеза, атеросклероза и рестеноза. Увеличената съдова продукция на реактивни кислородни видове (ROS, наречена окислителен стрес) е замесена в различни хронични заболявания, включително

хипертония. По-доброто разбиране на (пато)биологията на ROS може да доведе до нови диагностики и лечения за соицалнозначимите заболявания.

Научна група „БАХЛМКАА“ (Биологично Активни Хетероциклени Лиганди и Метални Комплекси

с Антиоксидантна Активност) - В резултат на физиологични процеси, както и под въздействието на външни фактори, в организма се образуват свободни радикали. Повечето от тях, особено онези, които съдържат кислород, проявяват силни окислителни свойства и реагират с всички видове биомолекули (липиди, протеини, въглехидрати, нуклеинови киселини), като увреждат тяхната структура и модифицират нормалните им функции. Активацията на свободно-радикалните процеси играе важна, а в редица случаи - и определяща роля в патогенезата на много заболявания. Познаването на същността на свободните радикали, на механизмите, посредством които те се образуват, на процесите, които те инициират, и на факторите, които могат да ги регулират или модифицират, би позволило да бъдат създадени нови, по-ефикасни средства за профилактика, диагностика и терапия на заболяванията с радикално участие. 

С изпълнението на програмата ще се подкрепи въвеждането на технологии, осигуряващи събиране, интегриране, обработка, управление и интерпретиране на големи масиви от данни, включително технологии за осигуряване на съвместимост с подходящи регулаторни рамки и инфраструктура.

В рамките на проекта ще се финансират научните изследвания на 20 водещи учени от университета, както и на двама привлечени изследователи от чужбина. Изследванията са във всички стратегически научни направления за висшето училище, като акцент е поставен върху инфекциозни болести и имунология, незаразни и редки болести, фармация, оценка на новите здравни технологии, невронауки и психично здраве.

Стратегическата програма залага още и на развитието на партньорските отношения между университета и бизнеса. Ще бъде организиран вътрешен конкурс за научноизследователски проекти в определени научни направления, които да подпомогнат връзката „бизнес – наука“ и да способстват за трансформацията на българската икономика чрез инвестиции в научните изследвания и иновации. Също така, ще се изгради необходимата институционална, правна и цифрова инфраструктура за реализиране на този трансфер.

Нейната цел е да се реализира нов модел за развитие на изследователските университети, като подпомогне висшите училища да повишат още повече качеството на своята научноизследователска дейност, да ускорят трансфера на технологии и да подобрят взаимодействието си с бизнеса. Планира се до 2030 г. изследователските висши училища да получават държавна субсидия за научна и иновационна дейност в размер на приблизително 40% повече спрямо субсидията за обучение, заложена в Стратегията за развитие на висшето образование 2021-2030 г.

Подпомагането на изследователските висши училища и мрежата между тях ще осигури необходимите условия за повишаване на участието им в международни, европейски и национални програми, включително по рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“.

Информация за проекта е публикувана на адрес: https://mu-sofia.bg/mu-sofia-startira-strategicheska-nauchnoizsledovatelska-i-inovacionna-programa-za-razvitie/

Странична лента

Галерия

Новини

ДОБРИ ПРАКТИКИ

нагоре

Интернет страницата се поддържа със средства по приоритета за техническа помощ на Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз.