Герб Република България

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

Изпълнителна агенция
"ПРОГРАМА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ"

Съдържание

 
           
 
                           
                       

Проект „Дигитални устойчиви екосистеми - технологични решения и социални модели за устойчивост на екосистеми (ДУЕКОС)“

НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И УСТОЙЧИВОСТ

Стълб 1 „Иновативна България“

Компонент 2 „Научни изследвания и иновации“

Инвестиция C2.I1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“

Процедура: BG-RRP-2.004 - „СЪЗДАВАНЕ НА МРЕЖА ОТ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ВИСШИ УЧИЛИЩА В БЪЛГАРИЯ“

ПРОЕКТ „ДИГИТАЛНИ УСТОЙЧИВИ ЕКОСИСТЕМИ - ТЕХНОЛОГИЧНИ РЕШЕНИЯ И СОЦИАЛНИ МОДЕЛИ ЗА УСТОЙЧИВОСТ НА ЕКОСИСТЕМИ (ДУЕКОС)“

Краен получател: Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“   

Бюджет: 20 000 000 лева

Срок за изпълнение: 42 месеца                                             

Цел на проекта

Стратегическата научноизследователска и иновационна програма за развитие на Пловдивския университет е интерсекторна в областта на зелената икономика и екологичните решения. Нейната цел е развитие и внедряване на екологосъобразни технологии, рециклиране и удължаване жизнения цикъл на продуктите. Основните теми в представените научни програми засягат пряко зелените иновации: принципи на зелената икономика, енергийна ефективност и енергоефективни технологии, технологии за пречистване, събиране и производство на енергия от отпадъци, устойчиво развитие на енергийната екосистема и др. Зелените иновации се търсят в решения за баланс между индустрията, жизнена дейност на човека и околната среда. Новостта е, че ще се акцентира върху технологични решения, които да се прилагат за постигане на основните цели в европейските политики, а именно – нисък въглероден отпечатък, висок дял на възобновяема енергия, малки количества генериран отпадък или такъв, преработен в биогориво.

Предвижда се водещите научни групи, които ще бъдат финансирани по проекта, да работят  върху следните теми:

Научна група „Изследване и анализ на околната среда“ - ще работи върху проблемите на замърсяването на регионални води и въздух поради антропогенната дейност в гъстонаселени райони, което е нарастващо предизвикателство за човека и неговото здраве. Групата ще разработи зелени технологии за изграждане и управление на стени от мъх и устойчиво изградени влажни мезокосмоси за подобряване на качеството на въздуха и водите.

Научна група „Разработване на авангардни Зелени аналитични методи - AGAMD“ - ще допълни изследванията на водещата научна група „Изследване и анализ на околната среда“ с проучвания в областта на подобряване на аналитичните възможности за определяне на токсични и вредни следови елементи в проби от околната среда. Ще бъдат изследвани и предложени иновативни аналитични методи, които значително ще подпомогнат процеса на мониторинг на замърсителите в околната среда.

Научна група „Хемо-ензимна катализа“ - ще работи върху биокатализа от следващо поколение на възобновяеми източници. Чрез използване на методите на молекулярната ензимология при изучаване на възможността за получаване на нови материали в нанотехнологиите ще се отговори на нарастващото търсене на зелени материални и производствени процеси за разработване на биоразградими, устойчиви биоматериали, получени от биологични ресурси, като екологична алтернатива на невъзобновяемите синтетични материали и за намаляване на замърсяването на планетата.

Научна група „Дизайн и развитие на защитени екосистеми“ - ще изследва нов модел за използване, устойчиво управление и опазване на екосистемните услуги в защитени територии (парк Странджа) чрез прилагане на нови технологични и социални решения. В рамките на проекта ще се реализират редица мероприятия, свързани с изграждането и реализирането на безжична сензорна мрежа, влияеща и подпомагаща благоприятното развитие и качеството на живот в защитената екосистема. Ще бъдат реализирани и изследвани сензорни възли за мониторинг на качеството на въздуха, мониторинг на водните басейни и водоизточници, следене на скорост на вятър, атмосферно налягане и други параметри, влияещи на качеството на живот в екосистемата и ще бъде внедрена концепция за „Смарт сити“ в защитена територия.

Научна група „Внедряване и изследване на модел за устойчиво развитие на защитени екосистеми“ - ще проектира и изследва модел за устойчивост на защитена екосистема. Ще бъдат тествани иновативни екологични, технологични, етноботанични и социологични подходи и ще бъдат разработени нови с цел постигане на устойчиво развитие на защитени екосистеми чрез прилагане на екологични и технологични решения, свързани с използваните екосистемни услуги. Ще бъде приложен и нов протокол за оценка на замърсяване на водни екосистеми с приоритетни органични замърсители и тежки метали чрез прилагане на интегрирани мулти биомаркери в избрани биоиндикаторни видове.

Научна група „Смарт технологии в образованието и дигитални компетенции“ - ще извършва научни изследвания, които ще допринесат за развитие на високоефективна образователна екосистема. Изследванията на групата ще бъдат ориентирани към проектиране и разработване на инструментариум за вземане на информирани решения за подобряване на качеството на образователни услуги и насочване на стратегическото управление на висшите училища, въвеждане на иновативни цифрови технологии в обучението и преподаването, предлагане на иновативни модели за интеграция на смарт технологии, формиране и подобряване на дигитални компетенции, моделиране на процеси и услуги с приложение в обучението, проектиране и разработване на интерактивни учебни материали и интелигентни компоненти в средата за електронно обучение.

Научна група „Изследователски център за иновации в образованието и СМАРТ технологии в обучението“ – ще бъде създаден „Иновативен изследователски център за приложение на съвременните технологии и дигитализация на обучението”, който ще допринесе за повишаване на качеството на изследванията в посока анализ на образователни иновации, използване на съвременни технологии в обучението, провеждане на системни интердисциплинарни изследвания.

Програмата предвижда стимулиране на научни изследвания, насочени към иновации и интелектуална собственост. На конкурсен принцип ще бъдат избрани и финансирани проекти на учени от университета за провеждане на научно-приложни и иновационни изследвания. Включени са дейности за защита на интелектуалната собственост и технологичен трансфер, обучение на членовете на научните групи в основите на защита на интелектуалната собственост, което ще им помогне при подготовката на заявки за патенти за изобретения и полезни модели.

При изпълнение на проекта се предвижда и активно международно сътрудничество с научни организации и университети в стратегическите за университета научни направления.

Сформиран е Съвещателен борд, който ще оценява, контролира и дава стратегически насоки, свързани с развитието на програмата. Негови членове са чуждестранни учени от научни организации, иноватори и бизнес лидери, представители на български бизнес организации и доказани експерти в приоритетните научните направления.

Информация за проекта е публикувана на адрес:  https://uni-plovdiv.bg/pages/index/2622/

Странична лента

Галерия

Новини

ДОБРИ ПРАКТИКИ

нагоре

Интернет страницата се поддържа със средства по приоритета за техническа помощ на Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз.