Герб Република България

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

Изпълнителна агенция
"ПРОГРАМА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ"

Съдържание

Проект „Програма за стратегически изследвания и иновации за развитие на Медицински университет - Пловдив (ПСНИИР-МУП)“ 

НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И УСТОЙЧИВОСТ

Стълб 1 "Иновативна България"

Компонент 2 "Научни изследвания и иновации"

Инвестиция C2.I1 "Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации"

Процедура BG-RRP-2.004 СЪЗДАВАНЕ НА МРЕЖА ОТ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ВИСШИ УЧИЛИЩА В БЪЛГАРИЯ

Проект „ПРОГРАМА ЗА СТРАТЕГИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ИНОВАЦИИ ЗА РАЗВИТИЕ НА МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ - ПЛОВДИВ (ПСНИИР-МУП)“

Бенефициент: Медицински университет - Пловдив

Бюджет: 28 000 000 лв.

Срок за изпълнение: 42 месеца

Цел на проекта:  Програмата за стратегически научни изследвания и иновации за развитие (ПСНИИР) на МУ-Пловдив е насочена към разширяване на съществуващия капацитет и приоритизиране на перспективни иновационни дейности и проекти. Приоритетни научни направления: Молекулярна прецизна медицина (диагностични и терапевтични стратегии); Здраве и качество на живот в зелена и устойчива среда; Транслационни и изчислителни невронауки; Дигитално направлявано познание и когнитивно профилиране.

Предвижда се водещите научни групи, които ще бъдат финансирани по проекта, да работят  върху следните теми:

Изследователска група „Имунен дисбаланс и дефицити“ с фокус върху иновативни диагностични методи за откриване на вродени и придобити имунни дефицити; селекция на имунологични биомаркери, свързани с дисрегулацията на имунния отговор; алгоритми за оценка на биомаркери в модели на болести; оценка на клиничната стойност за диагностика, наблюдение и прогноза на имунни разстройства.

Изследователска група „Професионален персонализиран подход при колоректален рак“ с фокус върху профилиране на мутациите в течна биопсия на пациенти с колоректален рак и профили на герминативни и соматични мутации при пациенти с колоректален карцином с цел скрининг и ранна диагностика, избор на терапия, прогноза и оценка на риска.

Изследователска група „Биоматериали и наноструктури за доставяне на лекарства“ с фокус върху фармацевтични нанотехнологии и „интелигентни“ лекарстводоставящи системи за таргетно приложение на лекарства; стратегии за доставяне на лекарства, базирани на микро- и наноносители, за лечение на хронични заболявания на централната нервна система (ЦНС); „интелигентна“ система за доставяне на лекарства, базирана на магнитни наночастици.

Изследователска група „3D биопринтиране като платформа за скрининг на лекарства и моделиране на болести“ с фокус върху биопринтиране в онкологията - моделиране на заболявания; 3D биопринтиране на тъканни сфероиди; характеристика на 3D биопринтирана тъкан; тестване на лекарства върху 3D биопринтирани тъканни модели; приложение на 3D принтираната тъкан за регенеративни цели в реконструктивната хирургия.

Изследователска група „Минимална остатъчна болест (MRD) чрез многопараметрична поточна цитометрия“ с фокус върху ранно откриване на MRD при остра лимфобластна левкемия в детска възраст за правилно лечение на заболяването и разработка на високочувствителен метод на поточна цитометрия за откриване на MRD и алгоритъм за анализ на големи обеми от данни.

Изследователска група „Молекуларни сигнатури и клетъчния метаболизъм при неопластични и невродегенеративни заболявания“ - установяване на специфичен миРНК профил в проби от слюнка, кръв и тънкоиглена аспирационна биопсия на пациенти с плоскоклетъчен карцином на глава и шия, колоректален карцином и тироиден карцином; идентифициране на метаболитни профили и нови биомаркери при състояния, свързани с невродегенерация - разстройство от аутистичния спектър и болест на Паркинсон; нови биомаркери при невродегенеративни разстройства.

Изследователска група „Нови микробиологични подходи за прецизна диагноза и таргетна терапия“ с фокус тестове в комбинация с биомаркери за разграничаване етиологията на инфекциите на кръвта и ЦНС, дихателния, стомашно-чревния и урогениталния тракт; оценка на ефекта от бързо синдромно изследване при избора на антимикробна терапия; икономическо въздействие върху общи разходи за лечение и продължителност на болничен престой; персонализирана микробиологична диагностика на инфекциозни заболявания.

Изследователска група „Здраве и качество на живот в зелена и устойчива околна среда“ - използване на данни и опит от международни проекти за разширено разбиране за въздействието върху здравето на детерминанти на здравето в околната среда; използване на техники за оценка на експозицията, приложени към всеобхватно здравно проучване, проведено в България, с цел информиране на градското планиране и ангажираност на обществото в този процес. Експозиции от интерес: замърсяване на въздуха, шум в околната среда, естествени среди на открито, пешеходна инфраструктура, изкуствена нощна светлина.

Изследователска група „Транслационна невропсихиатрия“ цели да докаже надеждността на метода за транслационно кръстосано валидиране на инструменти за клинична оценка и функционален ядрено-магнитен резонанс (фЯМР), както и да разработи специфични алгоритми за диагноза въз основа на анализа на образните данни от фЯМР.

Изследователска група „Дигитално направлявано познание и когнитивно профилиране“ с фокус върху иновативни подходи в денталното обучение чрез внедряване на виртуална, обогатена реалност и смесена реалност и проучване въздействието на денталното симулационно обучение и ученето, базирано на игри, върху невропластичността на мозъка и когнитивното натоварване на студентите по дентална медицина.

Програмата за стратегически научни изследвания и иновации за развитие на МУ-Пловдив е насочена към разширяване на съществуващия капацитет и приоритизиране на перспективни иновационни дейности и проекти, с цел:

• развитие на сътрудничеството с индустрията, включително обмен на изследователи/специалисти от практиката;

• лидерство на МУ-Пловдив със значими научни резултати за внедряване в практиката;

• създаване на стартиращи компании за комерсиализация на научни резултати със защитена интелектуална собственост и перспектива за пазарна реализация;

• изграждане на Офис за трансфер на знания и технологии;

• включване в тематични клъстери/технологични паркове.

МУ-Пловдив привлича за изпълнение на програмата утвърдени водещи международни изследователи, които да ръководят изследователски екипи. Сред дългосрочните резултати от изпълнение на програмата е утвърждаване на организационна и иновационна култура; интеграция на потенциални нови партньори за превръщане на университета в център за развитие на медицински технологии и иновации и създаване на условия за развитие на мрежа между изследователските висши училища.

Програмата е хармонизирана с европейските стратегически документи, очертаващи насоките и перспективите за развитие на научните изследвания и иновации.

Изпълнението се осъществява при спазване на политиките за равенство на половете и с фокус върху устойчиво развитие и отчитане значението на зелените иновации.

Информация за проекта е публикувана на адрес: https://mu-plovdiv.bg/meditsinski-universitet-plovdiv-sta/

Странична лента

Галерия

Новини

ДОБРИ ПРАКТИКИ

нагоре

Интернет страницата се поддържа със средства по приоритета за техническа помощ на Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз.