МИНИСТЪР ДЕНКОВ: ОП „НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ИНТЕЛИГЕНТЕН РАСТЕЖ“ ЩЕ ПОДКРЕПЯ ПРИЛОЖНАТА НАУКА
Парите по приоритетна ос 1 на ОП НОИР ще подкрепят само приложно ориентирани научни изследвания, подчерта министърът на образованието и науката проф. Денков на среща с научната общност в БАН.
Той припомни, че фундаменталните научни изследвания могат да бъдат подкрепяни с пари по европейската програма „Хоризонт 2020“ или със средства от националния Фонд „Научни изследвания“.
Насоките за кандидатстване по процедурите за Центрове за върхови постижения и Центрове за компетентност няма да бъдат променяни. Крайният срок за подаване на проектните предложения чрез ИСУН 2020 остава 19.00 ч. на 28 февруари 2017 г., стана ясно на срещата в БАН. „Поредно забавяне би довело до загуба на средства по оперативната програма“, категоричен беше министърът.
110 милиона лева от ОП НОИР са планирани за инвестиции в развитие на регионални научни центрове. „В момента 80-85 на сто от финансирането за наука и от научния капацитет са концентрирани в столицата“, отбеляза министър Денков. По предстоящата процедура ще могат да кандидатстват не само висшите училища, които се намират извън София, а и регионалните центрове на БАН и филиалите на столичните университети в страната.
До средата на март ще бъде публикуван за обществено обсъждане проекта на новата Национална стратегия за развитие на научните изследвания. Това е едно от предварителните условия което България е поела да изпълни пред ЕК, във връзка с ОП НОИР. Документът трябва да бъде приет от новия парламент максимално бързо, за да отпадне риска от спиране на европейското финансиране за ОП НОИР, обобщи министърът.