Започна изграждането на Национален STEM център
На 20 май 2025 г. беше даден официален старт на изграждането на Национален STEM център. Новата сграда ще бъде изградена на територията на София Тех Парк.
STEM центровете и Националният STEM център са насочени към едно много важно предизвикателство на нашата образователна система – да подобрим резултатите по математика и природни науки и да мотивираме повече деца да ги изучават. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на церемонията за първа копка на Националния STEM център. „Ученето чрез опита мотивира и насърчава децата да са по-когнитивно и емоционално ангажирани с дисциплини като математиката и природните науки“, отбеляза той. Според министър Вълчев Националният STEM център надгражда всички предходни усилия за създаването на иновативна и високотехнологична училищна среда, тъй като ще предоставя и методическа подкрепа. Учебното звено ще подкрепя и консултира българските училища не само при създаването на STEM пространства, но и като нов начин на преподаване и учене – от механично възпроизвеждане на знания към формиране на конкретни умения и компетентности. Министър Вълчев изрази удовлетвореност и от етапа на изпълнение на проектите на МОН, които се реализират по НПВУ, като отбеляза, че според него всички проекти ще бъдат завършени успешно през следващата година.
Директорът на Националния STEМ проф. Найден Шиваров изрази увереност, че новият STEM център ще се превърне в сърцето на STEM образованието в страната , в пространство за професионално развитие на учениците, на учителите и на студентите, както и на българските олимпийски отбори. Според него се създава модел за интегрирано и иновативно учене и преподаване, където ще се извършват научни изследвания, ще се провеждат лабораторни експерименти и ще се решават реални проблеми.
Европейската комисия гледа на този проект като на един от най-важните по Плана за възстановяване и устойчивост, защото той всъщност е цялостна реформа, тъй като обхваща всички български училища, но също и методики за преподаване, за оценяване. Това посочи Нено Ненов, икономически съветник в Представителството на Европейската комисия в България.
Този проект е показателен как едно стратегическо решение на МОН, може да бъде подкрепено със средствата от Европейския съюз през Националния план за възстановяване и устойчивост и да се осъществи. Това каза изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“ Иван Попов на церемонията. Националният STEM център е част от една много по-мащабна инвестиция в размер на половин милиард лева от НПВУ, която подкрепя изграждането на нови и модерни STEM кабинети във всяко българско училище. Целта е да се повиши интересът на децата към математиката, природните и инженерните науки, допълни още Иван Попов. Според него проектите в образованието се случват, защото те бяха добре обмислени и планирани спрямо Стратегическата рамка за развитие на образованието в България до 2030 г. Иван Попов отбеляза, че през тази година се предвижда да бъдат отпуснати 400 млн. лева по линия на Програма „Образование“ за въвеждане на компетентностно базирано обучение в училищата за прилагане на нови дигитални решения и използването на цифрово образователно съдържание, като ще бъдат обучени близо 35 хиляди учители, за да могат използват новата STEM среда при преподаването в училище.
Националният STEM център ще включва модерно и съвременно оборудвани лаборатории в пет основни направления: „Зелени технологии и устойчиво развитие“, “Роботика и кибер-физични системи”, “Дизайн и 3D прототипиране”, “Математика и информатика” и „Природни науки“. Предвидено е и създаване на зала за дигитално изкуство (Digital Art) и аудио визуално изкуство, зали за обучения, семинари и срещи, както и пространства за учебни работилници за ученици от всички възрасти.
Проектът предвижда също така изграждане на три изнесени бази за обучение към регионалните STEM центрове, които ще бъдат разположени в Югозападен университет „Неофит Рилски“ - гр. Благоевград, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“. Трите бази ще подпомагат дейността на Националния STEM център като осигуряват необходимите условия за организиране и провеждане на обучения на учители, педагогически специалисти, подготовка на деца и ученици за участие в национални и международни олимпиади, състезания, конкурси, семинари и конференции и други форми на занимания по интереси. Разполагането им в различни точки на страната цели да осигури равен достъп до STEM обучение.
Националният STEM център се изгражда в рамките на проект, който се финансира със средства в размер на 37 млн. лева от Националния план за възстановяване и устойчивост, Стълб 1 „Иновативна България“, Компонент 1 „Образование и умения“. Предвижда се проектът да бъде завършен в края на май 2026 г.
Снимки - Олег Попов и ИАПО