Изпълнителният директор на ИА „Програма за образование“ участва в конференция "Европа на Балканите: Заедно чрез знание"
„Днес на деня на Европа – 9 май и в навечерието на най-светлия български празник 24 май е хубаво да направим равносметка за подкрепата, която получава България за българското образование в рамките на членството си в Европейския съюз и усилията, които все още е необходимо да направим, за да изравним нивото на нашето образование с добрите постижения на европейско ниво“, каза по време на откриването на конференцията "Европа на Балканите: Заедно чрез знание" г-н Иван Попов, изпълнителен директор на ИА „Програма за образование“.
В рамките на форума се дискутираха новостите в Политиката на сближаване в Европейския съюз за периода 2021 – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 г. – 2020 г. Специален акцент в дискусията беше поставен върху уменията като двигател за развитието на регионите и какво са допринесли България и балканските държави за развитието на Европа.
Г-н Попов подчерта, че в рамките на периода 2021 – 2027 г. са постигнати значими резултати по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, сред които могат да бъдат отличени - над 80 000 деца в предучилищна възраст и над 170 000 ученици от уязвими групи са подкрепени за устойчиво приобщаване в образователната система; въведена дуална форма на обучение в 160 професионални гимназии, която обхвана над 10 000 ученици; над 90 000 студенти са преминали студентски практики, изградени са 16 научни центъра на най-високо ниво с общо над 320 нови модерни научни лаборатории и др.
Положените усилия и отчетените добри резултатите са основание Европейската комисия да предостави на България двойно повече средства за образование за периода 2014 - 2020 г. – 1 млрд. и 900 млн. лева по Програма „Образование“ и 1 милиард и 300 милиона лева по Националния план за възстановяване и устойчивост, което е най-големят ресурс насочен за инвестиции в българската образователна система за последните тридесет години. Средствата се фокусират върху цялостно подобряване качеството на обучение и образователните резултати, чрез подобряване и модернизиране на учебната среда, приобщаване на уязвими групи в училищното и предучилищното образование, модернизация на професионалното образование и обучение, въвеждане на дуална форма на обучение във висшето образование, ориентиране на учебните програми и съдържание към компетентностите и уменията, промяна в изпитването и оценяването и др.
Приветствие към участниците във форума отправи генералния директор на БТА Кирил Вълчев. В рамките на конференцията участие взеха ръководителят на Управляващия орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“ (ПРЧР) Цветан Спасов, Десислава Желязкова - директор на дирекция "Образование" към Столичната община, Георги Милошев учител по биология в 125 СУ „Боян Пенев“ и ученици.
Форумът е организиран по проект на БТА, който се изпълнява с подкрепата на Европейската комисия и има за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно новостите в политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз за периода 2021 - 2027.