Герб Република България

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

Изпълнителна агенция
"ПРОГРАМА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ"

Съдържание

Обявена е процедура BG16RFPR002-1.008 „Подкрепа за български научни организации, изпълняващи проекти/отличени с „Печат за високи постижения“ по програма „Хоризонт Европа”, конкурс HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-01-01: Teaming for Excellence, фаза 2“ по ПНИИДИТ

Изпълнителна агенция „Програма за образование“ (ИАПО), в качеството си на Междинно звено (МЗ) по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 г. (ПНИИДИТ), обявява процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16RFPR002-1.008 „Подкрепа за български научни организации, изпълняващи проекти/отличени с „Печат за високи постижения“ по програма „Хоризонт Европа”, конкурс HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-01-01: Teaming for Excellence, фаза 2“ в рамките на приоритетно направление 2 „Стимулиране на международното научно сътрудничество и участието в рамковите програми на ЕС“ по приоритет 1 „Устойчиво развитие на българската научно-изследователска и иновационна екосистема” на ПНИИДИТ.

Целта на процедурата е да се осигури необходимата финансова подкрепа за български научни организации за изпълнението на проекти, одобрени за финансиране/отличени с „Печат за високи постижения“ по Рамкова програма „Хоризонт Европа“, конкурс HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-01-01: Teaming for Excellence, фаза 2“.

Подкрепата по настоящата процедура е структурирана в два компонента:

Компонент 1: Предоставяне на допълващо финансиране за проект, чрез отделен договор за предоставяне на БФП по ПНИИДИТ. Подкрепата от ПНИИДИТ ще бъде осигурена за допустимите дейности, предвидени за осъществяване с допълващо финансиране по одобрени и финансирани проекти по конкурс HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-01-01: Teaming for Excellence, фаза 2, на РП „Хоризонт Европа“.

Конкретен бенефициент е Тракийски университет, Стара Загора, изпълняващ проект „Зелени иновации във водорода за устойчив енергиен преход” („Green Innovations in Hydrogen for Sustainable Energy Transition - съкратено H2START) по РП „Хоризонт Европа“, конкурс HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-01-01: Teaming for Excellence, фаза 2.

Компонент 2: Предоставяне на финансиране за български научни организации за проекти, получили оценка „над праговете“ от Европейската комисия и отличени с „Печат за високи постижения“, но неполучили финансиране поради бюджетни ограничения в рамките на конкурс HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-01-01: Teaming for Excellence, фаза 2 по Рамкова програма „Хоризонт Европа“.

Конкретен бенефициент е Институт по молекулярна биология „Академик Румен Цанев“ (ИМБ) на БАН, изпълняващ проект “Център за биомедицински изследвания и технологии (BioMedRTC): Ускорител на научните постижения за иновационна икономика в България“ (“Biomedical Research and Technology Centre (BioMedRTC): An Accelerator of Scientific Excellence towards Innovation Driven Economy in Bulgaria”).

Процедурата за безвъзмездна финансова помощ (БФП) се реализира с финансовата подкрепа на Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР).

Дейностите, които ще получат подкрепа и в рамките на които конкретните бенефициенти следва да изпълнят оценените от ЕК проекти в тяхната цялост, са:

За Компонент 1 и Компонент 2:

Дейност 1 Изграждане и/или модернизация на научноизследователска инфраструктура и закупуване и инсталиране на специално оборудване, необходимо за провеждане на научни изследвания“.

Само за Компонент 2:

Дейност 2 Научноизследователска, развойна и иновационна дейност и разпространение на научните резултати“.

Дейност 3 „Обучение и мобилност на изследователите“.

Размерът на БФП по настоящата процедура е 88 011 786,72 лв. (финансиране от ЕФРР и националния бюджет).

Пълният комплект Насоки за кандидатстване е публикуван на следните интернет адреси: https://eumis2020.government.bg, http://opnoir.bg, https://www.mig.government.bg/ и www.eufunds.bg.

Конкретните бенефициенти могат да искат разяснения във връзка с Насоките в срок до три седмици преди изтичането на срока за кандидатстване. Допълнителни въпроси по Насоките за кандидатстване се задават в писмена форма чрез ИСУН (https://eumis2020.government.bg), модул „Разяснения по процедурата“.

Разясненията се дават по отношение на Условията за кандидатстване, не съдържат становище относно качеството на проектното предложение и са задължителни за кандидатите. Въпросите на кандидатите и разясненията на МЗ се съобщават (публикуват) на интернет страницата на МЗ http://opnoir.bg, в секция „Процедури/Въпроси и отговори“, в ИСУН: https://eumis2020.government.bg (към документите по процедурата) и на интернет страницата на ПНИИДИТ в 10-дневен срок от получаване на искането, но не по-късно от две седмици преди изтичането на срока за кандидатстване.

Крайният срок за кандидатстване/представяне на проектно предложение е не по-късно от 17:30 часа на 11.08.2025 г., чрез системата ИСУН. Проектните предложения се подават от кандидатите само в електронен формат, подписани с квалифициран електронен подпис (КЕП).

ДОКУМЕНТИ

« назад

Странична лента

Новини

Интерактивна карта НПВУ

Лаборатории на ЦВП и ЦК

ДОБРИ ПРАКТИКИ

нагоре

Интернет страницата се поддържа със средства по приоритета за техническа помощ на Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз.