ИА „Програма за образование“ поздравява ромската общност в България по случай Международния ден на ромите
Изпълнителна агенция „Програма за образование“ поздравява ромската общност в България по случай 8 април – Международния ден на ромите, с пожелание за здраве, успех и благополучие!
През периода 2014-2020 над 169 000 деца, ученици и младежи от маргинализирани общности (вкл. роми) бяха включени в мерки за образователна интеграция и реинтеграция по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, която инвестира над 408 млн. лв. в мерки за образователна интеграция на ромите.
Подкрепата за приобщаващо образование и образователната интеграция на деца и ученици в предучилищното и училищното образование продължава и по Програма „Образование“ 2021-2027. Целта на подкрепяните мерки е да се насърчи равният достъп до качествено и приобщаващо образование и обучение с фокус върху групите в неравностойно положение – от образованието и грижите в ранна детска възраст през общото и професионалното образование и обучение до висшето образование. Над 49 000 деца и ученици от уязвими групи, вкл. роми, до сега са получили подкрепа чрез участие в различни дейности по проектите „Успех за теб“ и „Силен старт“. Подкрепени са над 870 образователни медиатори, които подпомагат образователната интеграция на децата и учениците, чрез интензивна работа с родителите на деца от уязвими групи. Близо 30 000 представители на маргинализирани общности като роми са били подкрепени под различна форма по Програма „Образование“. Тези резултати от изпълнението на ОПНОИР и Програма „Образование“ представи изпълнителният директор на ИА „Програма за образование“ Иван Попов при участието си в сесия „Приносът на политиката на сближаване, приносът на Европейското икономическо пространство (ЕИП) и Швейцария за ромите и антидискриминационната политика“, която се проведе в рамките на Националната конференция „Успешни практики и модели за преодоляване на дискриминацията в образованието“. Иван Попов отбеляза, че над 101 млн. евро от Програма „Образование“ са предвидени за Европейската гаранция за децата, която подкрепя деца от уязвими групи.
Националната конференция „Успешни практики и модели за преодоляване на дискриминацията в образованието“ се проведе на 8 април 2025 г. в София и събра представители на държавните инструкции, Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ на ЕК, посланици от Групата на посланиците по ромските въпроси, неправителствени организации, директори, учители, образователни медиатори и родители. Форумът се организира от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“.
Г-н Деян Колев от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ отбеляза при откриването на конференцията, че подкрепата от Кохезионните фондове трябва да продължи. Той отчете, че в България е постигнат значителен спад на дела на децата, които отпадат от училище и вече е 9,3%. Деян Колев определи като голямо предизвикателство за неправителствения сектор лимита на финансиране и посочи като забележителен напредък постигнатото от Програма „Образование“ по отношение на разходите de minimis. Според него фондовете трябва да инвестират в развитието и партньорството между неправителствените организации и институциите.
Вицепремиерът и председател на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси Атанас Зафиров посочи, че интеграцията на ромската общност е дългосрочна политика, която изисква последователност и държавата работи за това.
Заместник главният директор на Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ на ЕК Андриана Сукова отбеляза, че през програмен период 2021-2027 г. в 15 държави членки са програмирани средства в размер на 1,5 млрд. евро от Европейския социален фонд плюс в мерки за социално включване. Образованието е първата стъпка към успешната реализация на всяко дете и води до равнопоставено включване на пазара на труда, допълни още тя. Андриана Сукова посочи, че Програма „Образование“ чрез мерките, които подкрепя, покрива всички образователни нива – от детската градина до университета и продължаващото образование.
На конференцията бяха обсъдени предизвикателствата пред равенството, приобщаването и участието на ромите с акцент върху образованието и приноса на фондовете на ЕС, безвъзмездните средства от ЕИП, швейцарския принос, като и идеите за широка политика на ЕС за ромите. Беше споделен успешен опит от обучения, кампании, докладване на случаи на дискриминация и реакции от отговорни институции, включително докладване на онлайн език на омразата и реакции от социални мрежи, както и успешен опит от дейността на междуинституционалните екипи за взаимодействие срещу дискриминацията.