Герб Република България

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

Изпълнителна агенция
"ПРОГРАМА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ"

Съдържание

Над 300 учени вече работят по научните програми на проект SUMMIT на СУ „Св. Климент Охридски“, финансиран по НПВУ

„Изключително важно е този проект да утвърди Софийския университет „Св. Климент Охридски“ като водещ изследователски университет. Резултатите от изпълнението на проекта, които са постигнати към момента, са важни - над 300 учени работят по научните програми, привлечени са 23 водещи изследователи и 70 млади учени, реализирани са над 400 мобилности, но е необходимо ускорение на изпълнението, предвид оставащото време за неговото приключване.“ Това отбеляза изпълнителният директор на ИА „Програма за образование“ Иван Попов при откриването на Втората годишна конференция за отчитане на дейностите и резултатите по проект SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer). „Важно е изследванията, които се провеждат, да бъдат приложно ориентирани, така че да отговорят на нуждите на индустрията, бизнеса и обществото. Насърчаваме ви да работите в мрежа с останалите изследователски университети, защото тук няма конкуренция, а ключовата дума е сътрудничество и партньорство“, посочи още Иван Попов. Той отбеляза, че е важно да има взаимодействие и с центрове за върхови постижения и центрове за компетентност, в които са изградени високотехнологични лаборатории. В заключение Иван Попов насърчи участниците в проекта да дадат по-широк отзвук на работата си, за да може високите научни постижения, ползите за икономиката и обществото да са видими за предприятията и гражданите.

В конференцията участие взеха и заместник-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов, председателят на Националната агенция за оценяване и акредитация проф. д-р Елиза Стефанова, заместник-ректорите на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Соня Милева и акад. Тони Спасов.

В рамките на двудневната конференция, в отделни сесии водещите и привлечени учени, ръководители на 22 научни групи, ще представят дейностите си по проекта.

Проектът SUMMIT се изпълнява от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от началото на 2023 г. Той се финансира с 44 млн. лева по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент "Иновативна България", инвестиция 1 "Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации". Стратегическата научноизследователска и иновационна програма на университета обхваща ключови научни области като природни науки, медицина, математика, компютърни науки, образование, икономика, хуманитаристика, социални науки и психология. Те са насочени към развитието на научни и научноприложни изследвания, привличане на външни водещи изследователи, международно сътрудничество, научни изследвания с потенциал за иновации, защита на интелектуалната собственост и технологичен трансфер. До момента по проекта са сключени 12 международни споразумения и 16 споразумения с индустрията, осъществени са над 400 научни публикации и са сключени договори за финансиране на над 100 вътрешни проекта по дейност „Научни изследвания с потенциал за иновации или трансфер на знания/интелектуална собственост“.

Изпълнението на проекта ще продължи до 30 юни 2026 г.

Снимки

« назад

Странична лента

Новини

Интерактивна карта НПВУ

Лаборатории на ЦВП и ЦК

ДОБРИ ПРАКТИКИ

нагоре

Интернет страницата се поддържа със средства по приоритета за техническа помощ на Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз.