С над 12 млн. лева Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ подкрепя бизнес плана на лабораторния комплекс на София Тех Парк по проект „София Тех Лабс“
На 28 март 2025 г. изпълнителният директор на ИА „Програма за образование“ и Ръководител на Междинното звено на Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ) Иван Попов и управителят на Сдружение за научноизследователска и развойна дейност към София Тех Парк Михаил Илиев официално подписаха договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект „Център София Тех Лабс“. Той е на стойност 12,356 млн. лева и се реализира с подкрепа от Европейския фонд за регионално развитие и национално съфинансиране по ПНИИДИТ.
Изпълнителният директор на ИА „Програма за образование“ Иван Попов посочи, че „София Тех Парк“ е първият в страната научно-технологичен парк, финансиран с европейски средства, и е пример как науката и бизнесът могат да си сътрудничат в обмяната на знания и комерсиализацията на научните изследвания.
В качеството си на научно-технологичен парк, Център София Тех Лабс се присъединява към мрежата на центровете за върхови постижения и центровете за компетентност, които бяха изградени с инвестиция от 430 млн. лева европейско и национално съфинансиране по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ и чието преминаване в оперативна фаза също се подкрепя от Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“.
Михаил Илиев благодари за подкрепата на Министерството на иновациите и растежа и на ИА „Програма за образование“ и изрази увереност, че проектът ще бъде изпълнен успешно и ще отговори на нуждите от иновации на бизнеса.
Директорът на Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност", МИР, и Ръководител на УО на ПНИИДИТ Илияна Илиева благодари на Междинното звено по ПНИИДИТ и пожела на ръководството на Сдружение за научноизследователска и развойна дейност към София Тех Парк успех с изпълнението на проекта. "София Тех Парк е институция, която подпомага развитието на региона. Затова е важно да създаваме възможности за допълнителното им разрастване", добави тя.
Проект „Програма за развитие и устойчивост с Бизнес план на Лабораторен комплекс към София Тех Парк“ (Център София Тех Лабс) се реализира по процедура „Устойчиво развитие на Центрове за върхови постижения и Центрове за компетентност, в т.ч. и на конкретни инфраструктури или техни обединения от НПКНИ“ на ПНИИДИТ. Той предвижда да се създаде жива лаборатория като тестова среда за оценка и валидиране на интелигентни градски технологии и решения, както и разработване и интегриране на решения, базирани на информационно моделиране на сгради (BIM) и цифрови двойници. Център София Тех Лабс ще предоставя услуги за развитие на иновации за стартиращи и малки и средни компании. Част от дейностите ще бъдат насочени към разработване и интегриране на 5G/6G мрежова инфраструктура за тестване и валидиране на услуги и приложения в областта на здравеопазването, образованието, интелигентните градове и земеделието. Планираните дейности в центъра са обособени в 9 основни работни пакети, които покриват четири от областите на ИСИС - Информатика и ИКТ, Мехатроника и микроелектроника, Индустрии за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии, Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика.
До момента по процедура BG16RFPR002-1.014 са сключени договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на обща стойност 71 156 524,35 лева със следните научни центрове:
- Център за компетентност „Биоресурси“ (Устойчиво оползотворяване на био-ресурси от лечебни и ароматични растения за иновативни продукти);
- Център за компетентност „Леонардо да Винчи“ (Персонализирана медицина, 3D и теле медицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия);
- Център за върхови постижения „ПлантаСИСТ“ (Растителна Системна Биология и Биотехнология);
- Център за компетентност „ИМЕЕСТ“ (Интелигентни мехатронни, еко- и енергоспестяващи системи и технологии)
- Център за върхови постижения „GATE“ (Големи данни за интелигентно общество).