КН на Програма „Образование“ одобри осем операции на обща стойност 514 млн. лева
В рамките на четвъртото заседание на Комитета за наблюдение на Програма „Образование“ 2021-2027 (ПО), което се проведе на 26-28 ноември в гр. Сандански, бяха одобрени методологии и критерии за подбор на осем операции, които са на обща стойност 514 млн. лева. С тези средства ще се подкрепи развитието на дуалната система на обучение в ПОО, ограмотяването на възрастни, комплексните програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията, дигиталната трансформация на училищното образование, достъпа на уязвими групи и непедагогически персонал до висше образование и достъпа до образование за всяко дете. Над 35 млн. лева се предвиждат като допълващо финансиране по подхода ВОМР за създаване на условия за достъп до образование чрез преодоляване на демографски, социални и културни бариери.
Към момента са договорени половин милиард лева или над 1/4 от общата стойност на програмата, а изплатените средства са в размер на над 105 млн. лв. Това отбеляза при откриването на заседанието на КН проф. Георги Вайсилов, Ръководител на Управляващия орган и председател на КН. Той подчерта усилията, които полага Управляващият орган, за максимално ускоряване темповете на изпълнение на програмата в настоящата междинна фаза на програмния период, за да се постигне съществен ръст в размера както на договорените средства, така и на реално изплатените суми по Програмата.
Заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева подчерта ролята на операциите, които се изпълняват по Програма „Образование“, тъй като те са свързани с основните приоритети за гарантиране на ефективността на програмите за образование, подобряването на равния достъп до образование на децата и учениците, трансформирането на образователната система от усвояване на знания към умения и компетентности, увеличаване дела на дуалната форма на обучение в средното образование и въвеждането му във висшето образование, модернизирането на учебната среда, обученията и квалификациите на педагогическите специалисти.
Г-жа Еманюел Гранж от Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ отбеляза напредъка в изпълнението по Програма „Образование“, но подчерта необходимостта от допълнителни усилия за повишаване на дигиталните умения и намаляване на неравенствата.
В рамките на заседанието, членовете на КН бяха запознати с напредъка по ОПНОИР и ПО, оценката на подкрепата на REACT-EU по ОПНОИР, извършена от ОИСР, изпълнението на хоризонталните и тематичните благоприятстващи условия, междинния преглед на изпълнението на Програма „Образование“, съгласно изискванията на Регламент (ЕС) 2021/1060 и Проекта на изменение на ПО, както и изпълнението на Годишния план за действие за 2024 г. на мерките по информация и комуникация на ПО в изпълнение на Националната комуникационна стратегия 2021 – 2027 г. и планираните мерки за 2025 г. Членовете на КН одобриха и Индикативната годишна работна програма за 2025 г. на Програма „Образование“ 2021 – 2027 г.