За първи път по Програма “Образование” ще се прилагат финансови инструменти
На 12 септември 2024 г. официално бе подписано Споразумение за финансиране между Управляващия орган на Програма „Образование“ 2021-2027 и Фонд на фондовете (ФнФ). Подписи под споразумението положиха изпълнителният директор на ИА „Програма за образование“ и ръководител на УО на Програмата проф. Георги Вайсилов и изпълнителните директори на Фонда - Павел Лисев и Бисер Петков.
Общият размер на финансовия ресурс, който Фондът ще управлява, надхвърля 32,6 млн. лева. Те са осигурени от Приоритет 3 „Връзка на образованието с пазара на труда“ на Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. Финансови инструменти в сферата на образованието, с финансиране от ЕСФ+, ще се прилагат за първи път в България през този програмен период. Средствата ще се използват за подкрепа за стартиране на собствен бизнес или друг вид предприемаческа дейност от страна на студенти, докторанти и преподаватели във висшите училища и целят подсигуряване на връзката между академичните среди и знанието, както и навлизането на пазара на труда на млади предприемачи. Предвижда се финансовите инструменти да включват дялови финансови продукти под формата на капиталови и квази-капиталови инвестиции и дългови финансови продукти под формата на заеми и гаранции. По линия на Програма “Образование” се очаква да бъдат подкрепени над 220 стартиращи компании.
Предстои провеждане на пазарни консултации с цел събиране на обратна връзка от участниците на пазара относно техните нужди и приоритети, което ще осигури оптимално структуриране и прилагане на финансовите продукти. Това отбеляза изпълнителният директор на Фонда Павел Лисев при подписването на споразумението. Според него в края на 2025 г. се очаква да започне и реалното финансиране.
Изпълнителният директор на ИА „Програма за образование“ проф. Георги Вайсилов отбеляза, че при разработването на финансовите продукти трябва да се използва и потенциалът на центровете за върхови постижения и за компетентност, които са изградени с подкрепата на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, тъй като те имат апаратура, инфраструктура и научни компетентности, които могат да се използват от стартиращите компании.