Проведе се втората регионална среща „От наука към иновации“
Регионална среща „От наука към иновации“, организирана от Изпълнителна агенция „Програма за образование“ (ИАПО), се проведе на 15 юни 2023 г. в библиотеката на Техническия университет в Габрово. Важно е бизнесът и общините да познават и да могат да се възползват от възможностите, които предлага инфраструктурата, изградена в центровете по върхови постижения и центровете за компетентност, финансирани по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОПНОИР), подчерта при откриването на срещата изпълнителният директор на ИАПО проф. Георги Вайсилов. Тази среща е продължение на инициативата на ИАПО, започнала в края на миналата година, и целта е да се създаде платформа за осъществяване на контакти между центровете и бизнеса, допълни още той. Проф. Вайсилов припомни още, че над 430 млн. лева от бюджета на оперативната програма са вложени в изграждането на 6 центъра за върхови постижения и 10 центъра за компетентност в различните области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация.
Според проф. Илия Железаров, ректор на Технически университет - Габрово, центровете вече постигат първата си цел - инфраструктура, каквато в последните 30 години в страната не е имало. Той акцентира върху изградената научна инфраструктура на територията на Университета и върху приложните изследвания, реализирани в резултат на изпълнението на проект Център за компетентност „Мехатроника, еко- и енергоспестяващи системи и технологии“, с водеща организация ТУ – Габрово. Постигнатите резултати ни позволяват да създадем регионална иновативна долина, с която иновациите, технологичните решения и натрупаната научна експертиза ще бъдат полезни за регионалното развитие, подчерта още проф. Железаров.
Участниците в работната среща бяха запознати с напредъка по изграждането на центровете и с инструментите в подкрепа на връзката наука-бизнес, предвидени в Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация.
В срещата взеха участие над 80 представители на центровете за върхови постижения и центровете за компетентност, бизнеса и общините от региона. В рамките на трите паралелни сесии - „ИКТ и Нови технологии в креативни и рекреативни индустрии", "Мехатроника и чисти технологии" и "Индустрия за здравословен живот и биотехнологии", участниците имаха възможност да се запознаят с дейността на отделните центрове, както и да обсъдят възможностите за сътрудничество и съвместни проекти.