Герб Република България

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

Изпълнителна агенция
"ПРОГРАМА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ"

Съдържание

Проект „Софийски университет - маркер за иновации и технологичен трансфер (SUMMIT)“

 

 

НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И УСТОЙЧИВОСТ

Стълб 1 „Иновативна България“

Компонент 2 „Научни изследвания и иновации“

Инвестиция C2.I1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“

Процедура: BG-RRP-2.004 - „СЪЗДАВАНЕ НА МРЕЖА ОТ ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ВИСШИ УЧИЛИЩА В БЪЛГАРИЯ“

Проект „Софийски университет - маркер за иновации и технологичен трансфер (SUMMIT)“

Краен получател : Софийски университет „Св. Климент Охридски"

Бюджет : 44 000 000 лв.

Срок за изпълнение : 42 месеца

Цел на проекта: Стратегическата научна и иновационна програма SUMMIT на Софийски университет „Св. Климент Охридски” представлява комплекс от мерки в пет ключови за развитието на висшето училище направления: природни науки, вкл. високи технологии; здраве и медицина; математика и информатика; природни ресурси, екология и околна среда; социални науки; хуманитарни науки, вкл. културно-историческо наследство; бизнес и икономика.

Предвижда се водещите научни групи, които ще бъдат финансирани по проекта, да работят върху следните теми:

Научна група „Математична физика и астрофизика“ – съпоставяне на теоретичните предсказания с бъдещите наблюдения на гравитационни вълни в търсене на гравитационно-вълнови отпечатъци на нови фундаментални скаларни полета и/или поставяне на силни ограничения върху скаларно-тензорните теории, които в крайна сметка ще помогнат да се прецизират или дори да бъдат отхвърлени редица фундаментални физични модели; изследване на поляризираните изображения на черни дупки и други компактни обекти в рамките на скаларно-тензорните теории на гравитацията и конфронтиране на тези изображения с наблюдаваните от ngEHT в търсене на ясни електромагнитни отпечатъци на нови фундаментални скаларни полета и/или налагене на ограничения; разработване на холографско описание на конкретни силно свързани системи като динамиката на пространство-времето в близост до хоризонта на черните дупки, която е тясно свързана с излъчването на гравитационни вълни от черни дупки.

Научна група „Активни формулировки и материали“ ще работи по темата „Роля на структурата на молекулата на повърхностно активното вещество върху формирането, стабилността и реологията на многофазни системи (агрегати и мезофази в концентрати, пени, емулсии и системи за доставяне на лекарства)“ с основен фокус върху екологични, нетоксични повърхностно активни вещества – алкил аминокиселини, алкил полиглюкозиди, захарни естери на мастните киселини и др.

Научна група „GROWTH (group of researchers for opportunities in writing who are talented in healthcare)“ ще работи основно в областта на медицинските и биологични науки и общественото здраве с четири основни направления: биомаркери при имуномедиирани състояния; мултисистемен възпалителен синдром при деца (MIS-C); COVID-19 пандемия и ваксини срещу COVID-19; репродуктивно здраве.

Научна група „Съвременни квантови и оптични технологии“ ще проведе изследвания върху пет различни физически платформи, обединени от използваните общи методи за квантов контрол: свръхпроводящи кюбити; йони в капан; легирани кристали; молекули; класическа оптика.

Научна група „Изчислителен хетерогенен катализ“ ще работи върху квантовохимичното моделиране на каталитични материали и процеси, които могат да се използват за преобразуване на вредните автомобилни изгорели газове (CO, NOx и въглеводороди) в нетоксичните CO2, H2O и N2, съхранение на вредни и парникови газове като CO2, CH4 и NOx, производство на зелен водород, процеси на азотфиксация.

Научна група „БАВ“ (Биологично активни вещества) ще бъде съсредоточена върху дизайна, синтеза и охарактеризирането на нови флуоресцентни дендримери и хиперразклонени полимери, техни мономерни аналози и метални комплекси с адаптирани свойства, както и върху изследването на функционалните им характеристики с оглед използването на новите съединения като високоефективни съединения, притежаващи антимикробна, виросоцидна и антитуморна активност, основана на фотодинамична терапия.

Научна група „Функционални материали“ ще работи върху разработването на нови метални, полимерни и композитни наноматериали като електрокатализатори за електролиза на вода и като сорбенти за пречистване на вода от тежки метали и други замърсители, които да намерят приложения в производството и съхранението на зелена енергия и в опазването на околната среда.

Научна група „Растителни паразити“ ще обхване широките аспекти на взаимодействията гостоприемник-паразит на стъблени холопаразитни растения от рода Cuscuta L. и съответните им растения гостоприемници. Интересът към тези растителни паразити се определя от тяхното значително селскостопанско и екологично въздействие, инвазивен потенциал и еволюционна специализация на прехода от автотрофен към хетеротрофен начин на живот.

Научна група „ГАММА“ ще провежда изследвания в областта на стохастичните процеси. Програмата се състои от работни пакети: аномална дифузия; функции на Бернщайн-Гама; експоненциални функционали; математически финанси; статистически методи, моделиране.

Научна група „DigitalEdu-SU“ - идентифициране на дигиталните компетентности на учителите и учениците, и училищата като образователни институции; как съществуващите учебни програми подпомагат развитието на дигиталните компетентности на обучаемите и как дигиталните технологии се използват в преподаването, ученето и оценяването; подходи за преподаване, учене и оценяване на дигитални компетентности в средното образование; педагогическо приложение на дигитални технологии за подпомагане и подобряване на преподаването, ученето и оценяването в училище, както в общ план, така и в конкретни (ще бъдат идентифицирани) области на учебните програми (напр. природни науки, хуманитарни науки и езици); идентифициране ролята на провежданото обучение на учителите за развитие на дигитални образователни компетенции и съответно способността им да развиват дигиталните компетенции на своите ученици и да използват педагогически релевантно дигиталните технологии; как се осъществява ръководството и управлението на дигиталното обучение в училищата; идентифициране на развитието на специфични дигитални компетенции по избираеми предмети за някои ученици като подготовка за работа в дигиталните индустрии.

Научна група „Алгология (Водораслови колекции)“ си поставя за цел да модернизира и обнови Водорасловата колекция на Софийския университет (ACUS), така че да може да подобри покритието си и да включи нови и напреднали технологии, водещи до добавяне на повече основни етапи към биоресурсния цикъл, базиран на водорасли, и свързани с производството на биомаса от водорасли, автоматизирана микроманипулация и дългосрочно съхранение при благоприятни условия. Това е особено важно за ACUS, която съдържа много щамове от неконвенционални и екстремофилни местообитания. Друга важна цел е да се подпомогне квалификационният процес на младите учени, за да се осигури приемственост на знанията в Колекцията. В обхвата на работа са и фикопроспектиране (подбор на местни водорасли с благоприятни характеристики), съчетани с генетичен анализ на уникални щамове с висок потенциал за практическа приложимост.

Научна група „Интелигентни системи“ има за цел да разработи методи и модели в областта на изкуствения интелект (ИИ), които не само са в състояние да решат определен проблем, но също и да обяснят предложените решения, т.е. да бъдат постигнати значими резултати в областта на т. нар. обясним ИИ. Основният фокус ще бъде върху областта на обработката на естествен език (ОЕЕ) и машинното обучение (MО) с насоченост към разработване на нови методи за машинно обучение на модели на естествен език, машинно обучение на мултимодални модели, машинно обучение от големи и разпределени данни. Обещаващи области на приложни изследвания са: извличане на информация от медицински текстове, представянето ѝ в структуриран вид и по-нататъшното ѝ анализиране за разкриване на свързани заболявания, причинно-следствени връзки и други зависимости; методи за откриване на фалшиви новини и подвеждаща информация, разпространявана в интернет; разработване на модели и ресурси за български и други сродни езици с малки ресурси.

Научна група „Климат, Време, Природни бедствия и Рискове (CW&NR)“ – провеждане на съвременни интердисциплинарни изследвания за мониторинг и моделиране на екстремни метеорологични условия, качество на въздуха, климатични и природни бедствия и рискове, както и тяхната оценка и картографиране в подкрепа на подобряване на прогнозата на опасните метеорологични явления, времето и климатичните услуги; разработване на набор от пилотни демонстратори и услуги за адаптиране към изменението на климата и справяне със свързаните природни рискове, фокусирани върху секторите градско и инфраструктурно развитие, селско стопанство, здравеопазване и туризъм и други, които са пряко повлияни от промени в климатичната система и нейните подсистеми земя, атмосфера и океан

Научна група „Ядрена (Nuclear)“ ще извършва изследвания в следните направления: ядрена структура; ядрени данни; метрология на йонизиращите лъчения; дозиметрия, радиационна защита и радиоекология; суб-ядрена физика и високи енергии и технологии.

Научна група „Европейски ценности и социални предизвикателства (EuVaSC)“ ще работи по 3 основни направления: устойчивостта на демокрацията при множество кризи: изследване на интернализацията на политическите ценности и стабилността на демократичните институции; европейският конституционализъм във времена на конституционна поликриза, извънреден конституционализъм и преходен конституционализъм: подход, основан на ценности; релевантност и ценности на университетите за бъдещето: иновации в докторската степен в европейски контекст и малкомащабни изследователски проекти.

 

Научна група „Дигитална хуманитаристика. ИКТ приложения за история и език“ е съсредоточена върху използването на дигитални инструменти в хуманитарните науки и има за цел да създаде инфраструктура (хора, знания, ресурси, технологии), която да провежда и предлага научни изследвания и преподаване, основани на технологични и иновативни подходи. Предвижда се поддръжка и надграждане на съществуващи дигитални ресурси, създаване на дигитални ресурси по Нова балканска история, създаване на международна мрежа и включване в инфраструктури за отворена наука (Open Science infrastructures), насърчаване използването на съществуващите цифрови ресурси за обработка на средновековни славянски текстове (https://elinizb.uni-sofia.bg/) и дигитални ресурси за археология, нумизматика и Нова балканска история, изследване с LiDAR и археологически анализ на ландшафта в ГИС. В рамките на работен пакет „Текст и изображение в диахронен подход“ ще се работи по Преводни и оригинални текстове от българската средновековна литература (Х –ХVІІІ в.) и Дигиталната хуманитаристика и балканската история: картографиране на източниците и нови подходи.

Научна група „Дигитализация на МСП“ ще се фокусира върху дигитално предприемачество, управление и развитие на МСП, управление и приемственост на семеен бизнес, статистически методи и машинно самообучение за извличане на знания от неструктурирани данни с приложения в емпиричните финанси, сребърната икономика и дигитализацията.

Научна група „NATATA“ (Числен анализ, теория на приближенията и техните приложения)“ има за цел да докаже оригинални теоретични резултати, както и да разработи нови числени методи, алгоритми, математически модели за редица проблеми от практиката. Задачите, по които ще се работи, могат да бъдат групирани в пет работни пакета: Разработване, анализ и приложение на числени методи за нелинейни хиперболични системи от частни диференциални уравнения; Класически и нови неравенства в Теория на приближенията; Приближения с линейни оператори в абстрактни функционални пространства; Max-min и min-max поляризации на кодове и дизайни в полиномиални метрични пространства; Приложения в биологията и биоматематиката.

Научна група „ЗеоНео“ (Зеолитни материали за нови приложения) ще се фокусира върху Синтез на зеолити, в т.ч. механизъм на образуване на зеолит, контролиране на размера и морфологията на зеолитните кристали, Нова концепция за синтез на зеолит; Постсинтезен контрол на свойствата на зеолита - йерархични зеолити с по-добра достъпност, зеолити с увеличен обем на микропорите, настройка на състава на зеолитната структура; Физикохимичен анализ и тестване – детайлен физикохимичен анализ, анализ на хидрофилни/хидрофобни свойства и способността за разделяне на синтезирани/модифицирани материали, анализ на киселинността и каталитични тестове.

Научна група „Нови материали и фотоника“ ще се фокусира върху изследване на отклика във времето и на линейните и нелинейните свойства на нови материали, оценявани с помощта на ултракъси лазерни импулси (включително суб-10-фемтосекундни лазерни импулси със стабилизация на фазата на носещата вълна спрямо обвивката на импулса); изследване на нови методи за формиране на сингулярни лазерни снопове за фотонни приложения (например фазови оптични вихри с ненулев орбитален ъглов момент, който не зависи от поляризацията; поляризационни оптични вихри, носещи поляризационни сингулярности; подредени структури от такива снопове и на снопове за оптични комуникации в свободното пространство (например квазинедифрагиращи Гаус-Беселови снопове); разработване на нови методи за диагностика на качеството на фемтосекундни импулси и на сингулярни снопове в полета на фемтосекундни импулси; фотоиндуцирани квантови системи, изследвани чрез спектроскопия с времева разделителна способност (както на отражение, така и на поглъщане); разработване на специфични лазерни източници (твърдотелно лазерно инженерство) и фотонни методи за нови мултидисциплинарни приложения в медицината и материалознанието; управление на светлината с помощта на оптични метаповърхности.

Научна група „Микробиологични рискове в околната среда“ е съсредоточена върху: епидемиология, базирана на отпадъчни води (ЕОВ);, проучване на разпространение на човешки инфекциозни вируси в околната среда, отпадните води и по хранителната верига; биомаркери за човешкото здраве в отпадъчни води; скрининг за полезни бактериофаги. Проектът включва мониторинг за патогенни вируси в отпадните води на най-големите български градове, като събраните данни ще бъдат анализирани и съпоставени с наличната здравна статистика за инфекциозни заболявания. Същевременно ще се работи по изолирането от отпадни води на фаги, които могат да победят дори многорезистентни бактерии и са реална алтернатива на антибиотиците.

Научна група „NUDGE: Модели на поведение и публични политики за устойчиво развитие“ ще се фокусира върху тестване на една цялостна теоретична рамка за поведенческа диагностика и систематична методология за проектиране на интервенция. Това включва разработване и оценка на интервенции за промяна на поведението в различни области като здравеопазване, финанси, образование, работа и околна среда. В областта на публичната политика изследването ще се съсредоточи върху подпомагането на политиците да обмислят начини за допълване на по-традиционните инструменти на управлението с политика, която помага да се насърчи промяната на поведението. Прилагането на резултати от изследването на поведението трябва да подкрепи правителството при разработването на политика, която отразява по-добре как хората наистина се държат, и по този начин да позволи на правителството да намали регулаторните тежести върху бизнеса и обществото и да постига целите си възможно най-евтино и ефективно.

Проектът предвижда дейности по провеждане на научни и научно-приложни изследвания, насочени към стратегическите за висшето училище области, привличане на водещи изследователи в стратегически за висшето училище научни области, международно сътрудничество, подкрепа за научни изследвания с потенциал за иновации или трансфер на знания/интелектуална собственост, както и защита на интелектуалната собственост и технологичен трансфер. Ще осигури подкрепа на конкурсен принцип за проекти и научни изследвания с потенциал за иновации или трансфер на знания и интелектуална собственост, които не попадат в обхвата на програмите на сформираните научни групи. Осигуреното финансиране по проекта ще предостави и възможности на учените от Софийския университет да защитават интелектуална собственост и да правят заявки за патенти.

Информация за проекта е публикувана на адрес: https://summit.uni-sofia.bg/

Странична лента

Новини

Интерактивна карта НПВУ

Лаборатории на ЦВП и ЦК

ДОБРИ ПРАКТИКИ

нагоре

Интернет страницата се поддържа със средства по приоритета за техническа помощ на Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз.